Dubbla hyresavier

Ett systemfel har orsakat att dubbla hyresavier för november har skickats ut via post till vissa hyresgäster. Om du har fått två avier med samma fakturanummer och period kan du bortse från den ena. Vi beklagar besväret.

Rikshem emitterar sin andra euro-obligation

okt. 26, 2017 14:30 - Regulatorisk information

Rikshem emitterar för andra gången en obligation denominerad i euro. Obligationsbeloppet är 28 miljoner euro och löptiden är 15 år.

Obligationen emitteras under Rikshems EMTN-program som noterades på irländska börsen 30 maj 2017. Syftet med EMTN-programmet är att ytterligare bredda Rikshems finansieringsbas.

– Obligationsemissionen är ett led i Rikshems arbete att etablera sig på den europeiska obligationsmarknaden samt att förlänga kapitalbindningen, säger Jacob Bruzelius, Finanschef på Rikshem.

Dokument

För ytterligare information, vänligen kontakta

Jacob Bruzelius, Finanschef, 010-70 99 386, jacob.bruzelius@rikshem.se   
Denna information är sådan information som Rikshem AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 oktober 2017 kl. 14:30 CET.