12

Pressreleaser

Här hittar du pressreleaser från Rikshem.

  • Rikshem rekryterar arkitekt

    8 december 2016 | 15:15 | Pressmeddelande

    xdskgteba2t9d8ddd6wv.jpg

    ​Rikshem har anställt Lovisa Gustavsson som fastighetsutvecklare. Hennes första dag blir den 9 januari 2017.

  • Rikshem säljer byggrätter i Helsingborg

    7 december 2016 | 07:30 | Pressmeddelande

    ​Rikshem har under längre tid planerat för att bygga fler bostäder på Fredriksdal, Helsingborg. Nu säljer bolaget byggrätterna till K-fastigheter som kommer att bygga cirka 185 lägenheter i området. Samtidigt tittar Rikshem vidare på fler möjligheter till nya bostäder på Fredriksdal.

  • Rikshems första nyproduktion i Kalmar färdigställd

    1 december 2016 | 15:54 | Pressmeddelande

    gav6kxnyrtjdparful3i.jpg

    Idag står Rikshems första nyproducerade hyresrättsfastighet på Bergagården i Kalmar klar. Fastigheten är också Rikshems första nyproduktion av bostäder i Kalmar. Totalt ska 240 lägenheter byggas i projektet.

  • Rikshem bygger mest i trä

    1 december 2016 | 07:45 | Pressmeddelande

    ia7q224w60efymof5q2d.jpg

    Rikshem är det bostadsbolag i Sverige som bygger flest lägenheter i trä. Det visar en undersökning från Byggfakta som tittat på 800 nybyggnadsprojekt med byggstart från och med 2014.